Úvodní / Proč je důležitá vláknina?
Vyberte si

Vláknina a její důležitost

Výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku se neustále zvyšuje. Mnozí podceňují první příznaky a přicházejí k lékaři již v pokročilém stádiu onemocnění.

Při nedostatečném příjmu vlákniny, tekutin, při nesprávné funkci peristaltiky vzniká zácpa. V tlustém střevě pak probíhají hnilobné procesy, tvoří se látky, které dráždí střevní sliznici. Mohou tak vzniknout polypy a následně pak rakovina tlustého střeva.

Polyp vykazuje první známky onemocnění, krvácí a uvolňuje malé množství krve do stolice. Krev nemusí být vůbec viditelná. Polypy se včas dají odstranit bez operace, mohou se ale změnit na zhoubný nádor.

Proto se nebojte testů a zvažte, kdy budete mít potřebu test postoupit. Pomocí testu se odhalí, je-li ve stolici krev. Lékař pak provede vyšetření, které příčinu krvácení odhalí. (Mohou to být hemeroidy, trhlinky na konečníku, zánět, reakce na léky).
Testovat by se měli nechat:

- Ihned osoby, které mají dlouhodobé problémy se stolicí.
- Lidé nad 50 let alespoň 1 x za 2 roky.
- Lidé nad 40 let, u nichž v rodině se již vyskytl karcinom, alespoň 1 x ročně.
- Pacienti, u nichž se vyskytlo nějaké rakovinové onemocnění, alespoň 1 x ročně.

Pokud se karcinom zjistí včas, dá se úspěšně léčit.

Příznaky:

  
dlouhodobé střídání průjmu a zácpy, časté nutkání na stolici
  
tenká a tmavá stolice
  
plynatost, bolest břicha
  
svědění, krev nebo hleny ve stolici
  
nechuť k jídlu a ztráta na váze
  
anémie, únava, teplota, závratě

Zácpa vzniká při nedostatečném příjmu vlákniny, tekutin a při nesprávné peristaltice střev (pohybech střev). Stolice zůstává dlouho v tlustém střevě, začnou probíhat hnilobné procesy, při kterých se tvoří látky dráždící sliznici střeva. Jejich dlouhodobé působení může přispívat k vytváření a růstu polypů a tím i ke vzniku rakoviny tlustého střeva.
VLÁKNINA zvětšuje objem potravy a urychluje její průchod trávicím traktem. Přitom mechanicky očišťuje střevní stěny. Váže na sebe tuky a upravuje metabolizmus cukrů. Napomáhá rozmnožování užitečných baktérií a k pravidelnému vylučování stolice.

© 2022 - , tel.: +420 603 193 647
Cogito - tvorba stránek | xhtml | css       Je zakázáno kopírovat jakékoliv texty bez souhlasu majitele. Copyright 2022 © Jitka Kopincová