Úvodní / Pohybový aparát
Vyberte si

Pohybový aparát

Vnitřní výztuž těla, kostra, je výjimečnou ukázkou stavitelského umění. Více než 200 kostí, spojených více než stovkou pohyblivých kloubů, tvoří pevnou a silnou oporu, schopnou pohybovat se rychle a obratně. I přes svou sílu je kost úžasně lehká. Kostra dospělého člověka vážícího 50kg váží jen 7 kg.

Kost je živý orgán, trvale si vyměňuje minerály a jiné látky cestou krevního oběhu, dokonce se sama obnoví, je-li zlomena. Kosti mohou odolávat tlakovým silám skoro dvakrát více než žula, jsou vytvořeny z neuvěřitelně silného materiálu, který se trvale mění, přizpůsobuje a přestavuje.

S postupujícím věkem kost kalcifikuje, ztrácí svůj organický materiál, je méně pružná a je náchylná ke zlomení. Objevují se artrózy, degenerativní poškození kloubů v důsledku jejich dlouholetého opotřebování a zánětlivá onemocnění artritidy. Častá je osteoporóza, onemocnění, které díky závažným změnám kostního metabolizmu způsobuje nepříjemné zlomeniny.

© 2022 - , tel.: +420 603 193 647
Cogito - tvorba stránek | xhtml | css       Je zakázáno kopírovat jakékoliv texty bez souhlasu majitele. Copyright 2022 © Jitka Kopincová