Úvodní / Nervový systém
Vyberte si

Nervový systém

Dokonale propojená nervová síť proniká všemi částmi těla a řídí i usměrňuje jeho činnost. Nervová síť je tvořena mozkem a míchou, ktreré spolu tvoří centrální nervovou soustavu a preriferními nervy. Celková délka nervů je asi 150 000 km. Mozek každým okamžikem vysílá a současně přijímá obrovské množství signálů, všechny buňky neustále pracují. Jediná nervová buňka v mozku má 50 000 výběžků (dendritů) a je schopna komunikovat a 250 000 jiných buněk. Buňky periferní nervové soustavy mají oproti tomu menší počet výběžků, ale jejich délka jejich axonu může být i 90 cm.

I když na nic nemyslíte, v řadě mozkových center probíhájí stovky aktivit řídících složitý systém našeho těla. Mimo naše vědomí je kontrolována srdeční činnost, rychlost a hloubka dýchání, krevní tkak, zažívání a řada dalších procesů, které jsou nutné k životu.

Nervovou soustavu postihuje ve stáří řada degenerativních onemocnění. Když je degenerací lokálně porušena pochva axonu, vzniká porucha nazývaná roztroušená skleróza. Parkinsonova nemoc se objeví, jestliže degenerují buňky produkující dopamin. Čím dříve zahájíme léčbu degenerativního onemocněním, tím lépe. Nejlépší však je onemocnění předcházet.

© 2022 - , tel.: +420 603 193 647
Cogito - tvorba stránek | xhtml | css       Je zakázáno kopírovat jakékoliv texty bez souhlasu majitele. Copyright 2022 © Jitka Kopincová