Úvodní / Kůže
Vyberte si

Kůže

Co všechno dokáže jedna vrstva tkáně, která měří nanejvýše několik milimetrů?

Kůže má řadu neocenitelných vlastností, je pevná, pružná, stále se obnovuje, snadno se hojí při poškození, ničí choroboplodné zárodky. Obsahuje velké množství různých nervových zakončení, které reagují na teplo, chlad, tlak nebo poranění. V kůži se skladují tuky a voda a při dopadu UV záření se zde vytváří vitamín B a D. Potní žlázy v kůži vylučují nechtěné chemické láteky z těla. Pocení a změna prokrvení napomáhá termoregulaci.

Hlavní ochranná funkce kůže je zajištěna vrstvou již mrtvých buněk, tvořících vrchní část kůže, pokožku. Každá nová buňka vyprodukovaná v dolní živé části se postupně dostává k jejímu povrchu. Jakmile se to stane, pak se její tekutá cytoplazma promění v pevnou bílkovinu, bohatou na síru. Nazývá se keratin. Při této přeměně buňka hyne. Keratin chrání povrch takto upravené buňky, protože chemické vazby mezi molekulami sirných a bílkovinných sloučenin odolávají i trávicím enzymům. Znamená to, že ani bakterie, ani plísně nemohou proniknout neporušenou kůží. Životnost kožních buněk je 19-34 dnů. Nejhořejší vrstva keratinizované kůže se postupně odírá a odpadá, ale je neustále nahrazována z níže ležících buněk.

© 2022 - , tel.: +420 603 193 647
Cogito - tvorba stránek | xhtml | css       Je zakázáno kopírovat jakékoliv texty bez souhlasu majitele. Copyright 2022 © Jitka Kopincová